Hindusi licznie obchodzą święto narodzin Kryszny.
Festiwal z okazji pojawienia się Kryszny jest popularnym świętem wśród społeczności hinduskiej. Kryszna jest uznawany za ósmego awatara Wisznu – utrzymującego świat. Wisznu jest jednym z trzech aspektów Boga uznawanych za hinduistyczną trójcę wraz z stwórca Brahma i niszczycielem Śiwą.
Z okazji tego święta często wykonuje się przedstawienia teatralne w których dzieci przebierają się w postaci związane z legenda o Krysznie. Małe dzieci charakteryzuje się na dzieciątko Krysznę malując im twarze na ciemny kolor, dekorując ich w bogate stroje oraz wsadzając pawie pióro w ich włosy. W świątyniach północnych Indii często odbywają się konkursy na najpiękniejsze przebranie.
Kryszna uwielbia mleko i produkty mleczne takie jak jogurt czy masło. Istnieje wiele opowieści związanych z zabawami Kryszny i mlecznymi produktami. Dlatego często nazywa się Go „złodziejem masła”. Dlatego w trakcie tego święta rozdaje się wiele rodzajów potraw wykonanych głównie z mleka i jego pochodnych.
Wykonywane sztuki teatralne są oparte o wydarzenia z dzieciństwa Kryszny. Powszechnym zwyczajem jest całkowity post do północy, aż do okolicznościowej uczty. Dziewczynki przebiera się za Radharani, ulubiona pasterkę Kryszny.
Wielbiciele Kryszny w trakcie obchodów święta często budują ludzkie piramidy gdzie na szczycie umieszcza się najczęściej dziecko które „przynosi” naczynie z jogurtem. Symbolizuje to zabawy Kryszny w kradzenie jogurtu i masła. W ostatnim roku Sąd Mumbaju z powodu wypadku i poważnego zranienia dziecka, zabronił uczestnictwa w takich konstrukcjach osób poniżej 18-tego roku życia. Sąd Najwyższy dopuścił jednak później uczestnictwo dzieci powyżej 12 tego roku życia.
Hindusi mieszkający w Bangladeszu także celebrują obchody Janmasthami.
źródło: vinacc
(633)