Wywiad z Śrilą Bhaktiwedantą Narajaną Maharadżą

0

Wywiady Światowego Towarzystwa Wisznuitów (dalej ŚTW)

Wywiad z jednym z założycieli ŚTW Śrilą Bhaktiwedantą Narajaną Maharadżą przeprowadzony przez sekretarza ŚTW na Kostaryce

Śrila Narajana Maharaja

ŚTW  (B. A. Paramadwaiti): Śrila Swami Maharadża (Śrila A. C. Bhaktiwedanta Swami Prabhupada) dał światu wspaniałą organizację i tak wielu braci duchowych, wielbicieli otrzymało łaskę jego i innych gaudijawisznuitów. Nie wykazano jednak zrozumienia dla wspólnoty wszystkich wielbicieli z tradycji gaudija. Świat jest na tyle otwarty, że każdy kto ma bardzo silną osobowość może zostać aczarją. Jeśli jednak nauki któregoś z nich nie znajdują uznania u innych zanurzonych w tej samej tradycji osób, a sekciarskie stanowiska niektórych grup są jedynym wyznacznikiem ich wiarygodności, ludzie staną się bardzo podejrzliwi. To przyczyni się do osłabienia gaudijawisznuizmu i nie będzie on już wsparciem dla osób wystawionych na działanie impersonalizmu i instytucjonalizmu, z którymi mamy do czynienia w wielu kościołach. Zwróciliśmy się o pomoc do starszych wielbicieli, a wśród nich do Ciebie oraz do Śrili Paramy Pudżapada B. P. Puriego Maharadży, i innych w celu tworzenia forum, dzięki któremu moglibyśmy wspólnie odwołać się do autorytetu wielkich świętych tradycji wisznuickiej.

Śrila Bhaktiwedanta Narajana Maharadża (dalej SNM): Doceniam starania w tym kierunku.

ŚTW: Ludziom bardzo imponuje to, że mogą przyłączyć się do konkretnej  rodziny wisznuitów. Na początku jest cudownie, ale później dowiadują się o sporach toczących się między różnymi misjami wisznuitów, co ma negatywny wpływ na ich wiarę.

SNM: Powtarzam to zawsze i wszędzie, zarówno w Anglii jak i Kalifornii, że wszystkie osoby wierzące w Czajtanję Mahaprabhu, podążające za Rupą i Raghunathą w linii Śrili Bhaktiwinody Thakury, Śrili Bhaktisiddhanty Saraswatiego Thakury i Swamidżego są rodziną – jedną rodziną. Nie powinniśmy walczyć ani zazdrościć sobie czegokolwiek. Jako spokrewnieni ze sobą bracia duchowi powinniśmy nawzajem sobie pomagać. To nas bardzo umocni.

ŚTW: Bhaktiwedanta Sadhu Maharadża, były król Mungiru, powiedział mi, że gdyby że Śrila Narajana Maharadża w przyszłości wspomógł nas w kierowaniu ŚTW, to moglibyśmy być dobrej myśli. Spotka się on z tobą, kiedy wrócisz do Indii.

SNM: Zawsze powinniśmy w ten sposób myśleć. Jesteśmy rodziną Mahaprabhu. Każdy, kto intonuje i wierzy w Czajtanję Mahaprabhu i powtarza mahamantrę Hare Kryszna jest częścią naszej rodziny Gaura. Nie dzielimy się na kasty. Przyjmujemy każdego, kto jest uczniem tej czy tamtej osoby.

ŚTW: Czy odwiedziłeś świątynię MTŚK w Kostaryce?

SNM: Tak, powiedziałem im rzecz następującą: Miałem szczęście spotkać Swamidżiego (A.C. Bhaktiwedantę Swamiego Prabhupadę)  w 1947 roku. Sądzę, że większości z was nie było wtedy na świecie. W tamtym czasie nie było instytucji MTŚK. Było jednak MTŚK. MTŚK jest wieczne. Nie rodzi się i nie umiera. MTŚK jest wieczne. MTŚK nie rodzi się, nie umiera, nie zatrzymuje się. Było z Kryszną, także w Satjajudze i będzie po wsze czasy. Świadomość Kryszny jest jedyną czystą miłością do Radhy i Kryszny. Misja i cel Śri Czajtanji Mahaprabhu, które Dżiwa Goswami określił mianem Wiśwa Wajsznawa Radż Sabha były takie same. Ciałem i duszą Wiswa Waisznawa Radż Saba jest miłość i służba Radsze i Krysznie oraz samemu Śri Czajtanji Mahaprabhu. Kryszna przybierając piękny kształt Śrimati Radhiki, sam rozpropagował idee, że stanowimy nieodłączną część Boga. Będziemy jak umarli, jeśli zabraknie w nas miłości do Kryszny czy Najwyższej Osoby Boga. Cel i misja Śri Czajtanji Mahaprabhu są celem i misją Śrili Rupy Goswamiego, a cel i misja Śrili Rupy Goswamiego są celem i misją wszystkich uznanych aczarjów do czasów Śrili Swamiego Prabhupady. Miłość i oddanie dla Boskiej Pary stanowią ciało i duszę MTŚK i wszystkich wielbicieli. To ten sam nektar w różnych butelkach. Pranam mantra do Śri Czajtanji Mahaprabhu zwiera stwierdzenie: „Mahaprabhu jest mahawandanjaja” Dlaczego mahawandanjaja? Dlatego, że on obdarzał wszystkich łaską osiągnięcia krysznapremy. Rozdawanie krysznapremy czyni z niego mahawadanjaję. Z tego powodu celem i misją Śrili Bhaktiwedanty Swamiego Maharadży jest rozdawanie krysznapremy.

ŚTW: Bardzo dziękujemy Maharadży i życzymy udanej podróży na Zachód.

Źródło: http://www.wva-vvrs.org/inter/inter1.htm

Tłumaczenie: J

 

(439)

Share.

Leave A Reply